26 kwietnia 2023 r. o godzinie 11.00 odbyło się w naszej szkole podsumowanie II Gminnego Konkursu. W bieżącym roku szkolnym zadanie konkursowe brzmiało: "Zwyczaje, obyczaje i tradycje kultywowane w moim regionie" z wykorzystaniem techniki rysowania ołówkiem.
Na uroczystość przybyli uczniowie, którzy wykonali prace na konkurs, wraz z opiekunami, oraz zaproszeni goście: Pan Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa, Pani Edyta Król - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, Pan Jacenty Musiał - Dyrektor Publicznej Biblioteki w Starej Wsi, Pani Joanna Krajewska Pachut - przewodnicząca Rady Rodziców w naszej szkole, członek komisji oceniającej prace oraz pozostali członkowie komisji konkursowej: Pani Jolanta Biedroń - absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzdolniona malarka i rzeźbiarka oraz Pani Krystyna Trzupek – przedstawiciel Publicznej Biblioteki w Starej Wsi. Na naszą uroczystość nie mógł przybyć Pan Wojciech Korabik - Kierownik Wydziału Kultury i Pomocji Urzędu Gminy Limanowa, który był członkiem komisji oceniającej prace oraz przygotował dyplomy dla uczestników i zwycięzców kokursu.
Na początku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali krótkie informacje na temat Wincentego Gawrona. W tym roku skupiliśmy się na okresie, gdyWincenty Gawron przebywał w obozie w Auschwitz. Na podstawie przeżyć z tego okresu powstała książka „Ochotnik do Oświęcimia”, a my, na podstawie informacji tam zawartych, krótko przedstawiliśmy treść książki, warunki życia w obozie, stosowane kary i tortury podczas przesłuchań więźniów, prace Gawrona wykonywane w obozie oraz to, co skłoniło go do ucieczki i w jaki sposób ucieczkę tę udało mu się zrealizować. Ważne było to, dlaczego właśnie ten okres bogatego życia Gawrona postanowiliśmy wybrać jako treść na nasze podsumowanie konkursu. Powodów było kilka: po pierwsze naszym obowiązkiem jest pamiętać o ludziach, którzy trafili do tego typu obozów, jak Auschwitz, powinniśmy znać realia życia w tego typu miejscach, po drugie w obozie Auschwitz wiele prac Gawrona wykonanych zostało ołówkiem, a taką techniką należało wykonać pracę na nasz II Gminny Konkurs, wreszcie po trzecie, w obozie Auschwitz wspomina Wincenty Gawron także obrzędy, zwyczaje ludowe bliskie jego sercu, a tematem konkursu są właśnie obrzędy, zwyczaje kultywowane w naszym regionie.
Na zakończenie powiedzieliśmy, jakie zwyczaje, tradycje, obrzędy przedstawili w swoich pracach uczestnicy konkursu. Były to:
- zwyczaje weselne,
- kolędowanie,
- trzy prace przedstawiały świąteczny pochód dziadów śmiguśnych,
- sypanie kwiatów podczas procesji Bożego Ciała,
- podłaźniczka - ozdoba świąt Bożego Narodzenia,
- pięć prac przedstawiało zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy, takie jak – obrzęd śmigus – dyngus, święcenie pokarmu oraz palmy wielkanocne,
- był też zwyczaj ludowego tańca do regionalnej muzyki w ludowych strojach,
- wianki na wodzie,
- majówki – śpiewanie przy kapliczce,
- Zielone Świątki – sobótki.
Prace stanowiły część dekoracji.
Następnie przyszedł czas na najważniejszą część tego spotkania, czyli wręczenie nagród. Oto wyniki konkursu:
I miejsce:
kat. IV – VI
Marlena Król, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2 im. St. Konarskiego w Starej Wsi
kat. VII - VIII
Alicja Kaptur, kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie
II miejsce:
kat. IV – VI
Zuzanna Kita, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2 im. St. Konarskiego w Starej Wsi
kat. VII - VIII
Karolina Galica, kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie
III miejsce:
kat. IV – VI
Dawid Franczak, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2 im. St. Konarskiego w Starej Wsi
kat. VII - VIII
Arkadiusz Janas, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 2 w Męcinie
Wyróżnienie:
kat. IV – VI
Łucja Tokarczyk, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Z. Krasińskiego w Siekierczynie
kat. VII - VIII
Roksana Zwierczyk, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 2 w Męcinie
Zofia Abram, kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 2 im. St. Konarskiego w Starej Wsi
Podziękowania wręczone zostały także członkom komisji oceniającej prace, nauczycielom przygotowującym uczniów do udziału w konkursie i organizatorowi uroczystości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Gratulujemy zwycięzcom. Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy ogłosili konkurs w swojej szkole i zachęcili uczniów do udziału w tym konkursie. Gdyby nie Wasz wkład, konkurs nie mógłby się odbyć.
Dziękujemy serdecznie fundatorom nagród:
- Panu Wójtowi Janowi Skrzekutowi, Radzie Rodziców oraz Publicznej Bibliotece w Starej Wsi
Dziękujemy Panu Wójtowi za objęcie Patronatem Honorowym naszego konkursu. Dziękujemy Panu Jacentemu Musiałowi za współpracę przy organizacji tego konkursu.
Organizator konkursu: D. Sewielska