Walentynkowe klimaty towarzyszyły ostatkowej dyskotece karnawałowej w Szkole Podstawowej nr 2 im. St. Konarskiego w Starej Wsi. We wtorek 14 lutego 2023 r. uczniowie klas IV-VIII pląsali w rytmach tanecznych przebojów pod opieką wychowawców. Podczas zabawy można było samodzielnie wykonać własną Walentynkę, która dzięki Poczcie Walentynkowej trafiała do adresata. Organizatorem zabawy był Samorząd Uczniowski.
Aktualności
Święto zakochanych
- 14
Wycieczka Motylków do drukarni w ramach innowacji pedagogicznej "My bajkopisarze"
15.02.2023r. dzieci z grupy 0d wybrały się na wycieczkę do drukarni Malinowa. Celami wycieczki było rozwijanie czytelnictwa, doświadczenie specyfiki pracy drukarni.
Dzieci w ubiegłym półroczu napisały bajkę pt. "O niedźwiadku, który nie chciał spać", którą dzięki uprzejmości firmy mogły wydrukować. Każde dziecko dostało egzemplarz do domu.
Po wchłonięciu dużej dawki wiedzy przyszła pora na zabawę. Przedszkolaki odwiedziły salę zabaw Smykolandia, gdzie ćwiczyły swoją sprawność ruchową.
Poniżej znajduje się link do filmu z tego pełnego wrażeń dnia oraz bajeczka napisana przez przedszkolaki.
https://youtu.be/QJ4SvHMqCjc
M. Homa
Walentynki w oddziałach przedszkolnych
Nowa galeria Walentynki w oddziałach przedszkolnych została dodana do albumu fotograficznego
Dziś są walentynki! Dla chłopca i dziewczynki! Wszyscy sobie ślą serduszka, a ja szepnę Ci do uszka: Już o Tobie wiele wiem, coraz bardziej lubię Cię!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dnia pełnego uśmiechów i przytulania :)
M. Homa
18
II Gminny Konkurs poświęcony pamięci Wincentego Gawrona
Rusza II Gminny Konkurs poświęcony pamięci Wincentego Gawrona. Organizatorem tego konkursu jest nasza szkoła. Chcemy przybliżyć młodym ludziom z terenu Gminy Limanowa postać Wincentego Gawrona – mieszkańca Starej Wsi, witrażysty, malarza, grafika, cenionego artysty z Limanowej. Chcemy tę postać przybliżyć również Wam – uczniom naszej Szkoły.
Zadaniem konkursowym w tym roku będzie wykonanie pracy ołówkiem na temat: „Zwyczaje, obyczaje i tradycje kultywowane w moim regionie”. Uczestnicy konkursu mogą przedstawić zwyczaje/obyczaje/tradycje ciągle żywo obecne w naszym życiu, ale również te lekko zapomniane, które warto przypomnieć i przywrócić. Format pracy – A3. Termin wykonania pracy: do 31 marca 2023 roku.
Zapraszamy was do udziału w konkursie. Szczegółowe informacje możecie znaleźć w załącznikach. Otrzymacie je również na lekcjach plastyki.
D. Sewielska
Noc w szkole
20 stycznia uczniowie klasy VI, zamiast spędzić kolejne piątkowe popołudnie przed komputerem czy smartfonem, przyszli do szkoły o godz. 19.00. Salę przygotowano już po lekcjach, by wieczorem przyjść do zupełnie odmienionej przestrzeni. To wydarzenie, na które wszyscy czekali
z ogromną niecierpliwością, było nie tylko okazją do spędzenia wspólnie czasu z kolegami
i koleżankami oraz wychowawcą p. Wiolettą Kurek, ale również świetnym sposobem spojrzenia na szkołę z zupełnie innej perspektywy.Tego dnia nasza szkoła stała się na krótki czas miejscem zabaw, gier, zagadek, a sala lekcyjna, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przeistoczyła się w salę… kinową:), by późnym wieczorem (nocą!) stać się niezwykle przytulną sypialnią.
Po kolacji w atmosferze akceptacji i życzliwości uczniowie zorganizowali maraton gier, zagadek, zabaw, które przygotowali we wcześniej ustalonych grupach. Nieco później sala gimnastyczna rozbrzmiewała wesołymi hasłami dopingującymi konkurujące ze sobą drużyny piłkarskie. Tego wieczoru nie było przegranych😊.
Tuż po niezwykle emocjonujących rozgrywkach sportowych zmierzono się z kolejną konkurencją… tym razem kulinarną :) . Korytarz i salę wypełnił cudowny aromat pieczonych gofrów. Wszyscy jednogłośnie uznali, że wspólne posiłki były doskonałym pomysłem i wyjątkowym czasem. Kolacja czy śniadanie przygotowane wspólnie smakowały bardziej niż zwykle.
Na koniec tej niecodziennej nocy uczniowie jeszcze oglądali film, grali w planszówki, rozmowom
i śmiechom nie było końca. Znalazł się też czas na lekturę „do poduszki”. Sen był więc krótki😊.Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania siebie nawzajem, czas integracji, przełamywania barier, umacnianie więzi. Był to również doskonały egzamin z samodzielności
i odpowiedzialności. Wieczorne spacery po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i pidżamach okazały się osobliwym, choć niezwykle fascynującym przeżyciem. Cóż, przekonaliśmy się po raz kolejny , że w murach naszej szkoły można spędzić czas w sposób wartościowy i rozwijający,
a jednocześnie bardzo przyjemny.27
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Babci i Dziadka w wykonaniu naszych najmłodszych
https://youtu.be/W-bGkTGpZ-M - grupa 0a
https://youtu.be/_HXkjnWCTJA - grupa 0b
https://youtu.be/vOARCLSRpN8 - grupa 0c
https://youtu.be/oO5SBu-K8hI - grupa 0d
Uczniowie klas 1 - 3 w występach dla swoich kochanych babć i dziadków
Realizacja projektu "Lekturki spod chmurki" - klasa 1a
Czas realizacji I modułu projektu "Lekturki spod chmurki" dobiegł końca. Do I modułu pod hasłem "Podróże po Polce" klasa Ib wybrała lekturę autorstwa M. Terlikowksiej "Drzewo do samego nieba". Uczniowie przygotowały Lekturniki, poznały nieco hostorii dawnej Warszawy, wykonywały ciekawe zadania na tablicy interaktywnej. Dzieci w grupach zaprojektowały plakat zachęcający do przeczytania lektury oraz grę planszową opartą na jej treści. Po przekazaniu sprawozdania z wykonania zadań do I modułu klasa otrzymała potwierdzenia jesto zaliczenia.
11A. Pazdur
Bal Karnawałowy klas 1 - 3
Tuż przed feriami, zwieńczeniem końca pierwszego półrocza był Bal Karnawałowy zorganizowany dla uczniów klas 1 - 3. Oprócz tradycyjnych zabaw i tańców przy muzyce odbył się konkurs na taniec z balonami. Dzieci, które przebrały się za różnorodne postacie zostały także uhonorowane słodkim poczęstunkiem :) Aby oglądnąc więcej zdjęć z wydarzenia, zapraszam do zakładki "galeria zdjęć'.
9
Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych
"Jest taki jeden - jedyny dzień w roku
To święto pełne magii i uroku.
O święcie Dziadków dobrze pamiętamy
I dla nich właśnie widowisko mamy!"
Zapraszamy do obejrzenia występu naszych najmłodszych pociech dla ukochanych Babć i Dziadków.
https://youtu.be/oO5SBu-K8hI - grupa 0d - zerówka
https://youtu.be/vOARCLSRpN8 - grupa 0c - starszaki
https://youtu.be/_HXkjnWCTJA - grupa 0b - średniaki
https://youtu.be/W-bGkTGpZ-M - grupa 0a - maluszki
M. Homa
Wykład na temat powstania styczniowego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi
19 stycznia 2023 roku uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami wzięli udział w wykładzie pt. „160. rocznica wybuchu powstania - udział mieszkańców Ziemi Limanowskiej w Powstaniu Styczniowym w 1863 r." zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi.
Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki, który powitał zebranych i przedstawił prowadzącą wykład, panią Katarzynę Drożdż - autorkę kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych publikowanych m. in. w „Almanachu Limanowskim”.
Następnie głos zabrała Katarzyna Drożdż. Na początku omówiła przyczyny i skutki powstania, a następnie przeszła do szczegółowych działań, które miały miejsce na Ziemi Limanowskiej. W jej rzeczowym, a zarazem bogatym w ciekawostki wykładzie znalazło się szereg informacji na temat przebiegu zrywu niepodległościowego na limanowszczyźnie. Ważnym punktem wykładu było przedstawienie tych, którzy wyruszyli z Ziemi Limanowskiej do powstania, a byli to przede wszystkim ludzie młodzi w wieku 18 – 20 lat, a niejednokrotnie osoby jeszcze młodsze.
Na koniec spotkania pan Jacenty Musiał podziękował za przekazaną wiedzę. Jeszcze raz podkreślił, jak ważne jest poznawanie przeszłości, podtrzymywanie pamięci o ważnych rocznicach historycznych, dotyczących zwłaszcza naszej małej lokalnej Ojczyzny i przekazywanie jej młodemu pokoleniu. Zachęcił również wszystkich uczniów do czytania książek. Zaprosił ich także do korzystania z księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu. Zdobyte informacje niewątpliwie rozszerzyły ich wiedzę z lekcji szkolnych, a może też rozbudziały zainteresowania i skłoniły do samodzielnych poszukiwań na temat przeszłości ich Małej Ojczyzny.
Spotkanie z lekarzem
13 stycznia na zajęciach świetlicowych gościliśmy bardzo ważnego gościa, panią Gabrielę Plaskotę - lekarza pediatrę. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie oraz propagowanie zachowań prozdrowotnych. Uczniowie poznali też ścieżkę edukacyjno – zawodową lekarza , specyfikę jego pracy oraz zapoznani zostali z podstawowym sprzętem lekarskim. Pani doktor badała chętne dzieci, sprawdzała gardła, słuchała bicia ich serc. Wielokrotnie podkreślała, że kocha swój zawód, a największą satysfakcję przynosi jej uśmiech pacjentów. Spotkanie wzbudziło ogromne zainteresowanie. W ramach podziękowania dzieci wręczyły pani doktor własnoręcznie zrobioną laurkę.
Dziękujemy Pani Gabrieli za ogrom przekazanej wiedzy. Życzymy samych sukcesów w pracy zawodowej.
5
Układ Słoneczny
- 3
Układ Słoneczny
Uczniowie klasy 2 b w ramach zajęć z edukacji przyrodniczej wykonali makiety Układu Słonecznego. Dzieci utrwaliły nazwy planet oraz kolejność ich występowania. Prace stanowiły podsumowanie tematów związanych z kosmosem, układem planet i występowaniem pór roku.
M. Banach
Dyplom dla klasy 1A
Uczniowie klasy 1a otrzymali dyplom uczestnictwa w projekcie edukacyjnym "Akademia leśna. Jak tropić ślady zwierząt". Projekt ten został zorganizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie i realizacji ośmiu zajęć pierwszoklasiści dowiedzieli się: „Jak być dobrym przyjacielem?”, „Jak się uczyć koncentracji uwagi?”. Odpowiedzieli sobie na pytania: „Czy grzyby rosną tylko w lesie?”, „ Czy istnieją drzewa starsze od dinozaurów?”, „Dlaczego buk ma gładką, a dąb spękaną korę?”, „Jak tropić zwierzęta?”, „Czy misia można spotkać w lesie?” oraz „Czy ptaki maja zęby?”.
Dzięki uczestniczeniu w tych zajęciach poszerzyli swoja wiedzę o otaczającej przyrodzie.
J. Ciągło
Czytam z klasą- I moduł- klasa 1a
Nowa galeria Czytam z klasą- I moduł- klasa 1a została dodana do albumu fotograficznego
6Uczniowie klasy 1 a otrzymali potwierdzenie zakończenia realizacji I modułu „Podróże po Polsce” realizowanego w ramach innowacji pedagogicznej pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa.
W czasie realizacji zadań dzieci wykonały lapbooki, uzupełniły Lekturniki oraz wykonały plakaty zachęcające do przeczytania książki Adama Bahdaja „Pilot i ja”.
J. Ciągło
Apel z okazji Bożego Narodzenia
Nowa galeria Apel z okazji Bożego Narodzenia została dodana do albumu fotograficznego
W naszej szkole jak co roku odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W jego organizację - pod czujnym okiem Pani Wiesławy Boruty - włączyła się cała szkolna społeczność. Życzymy wszystkim, aby te Święta były spędzone w gronie rodziny, pięknie pachnącej choinki. Zdrowia, szczęścia na co dzień oraz uśmiechu i życzliwości.
35
Święty Mikołaj ma niejedno oblicze
W tym dniu chodzi przede wszystkim o to, by obdarowywać się prezentami, które dają radość i wywołują uśmiech na twarzach obdarowanych. Tak właśnie klasa 8 obchodziła Dzień Świętego Mikołaja. Wspólną decyzją wszystkich uczniów postanowiliśmy obdarować się nawzajem wspólnie spędzonym czasem, dlatego podjęliśmy decyzję o wyjeździe do JumpMani w Nowym Sączu. Czas tam spędzony dał nam nie tylko wiele radości, ale i stał się kolejnym miłym wspomnieniem z życia naszej klasy.
23
Sukcesy przedszkolaków
15 grudnia przedszkolaki z grupy 0d wybrały się na konkurs kolęd i pastorałek "Gore Gwiazda Jezusowi w przedszkolach dziś...". Dzieci z ogromną przyjemnością wystąpiły przed szeroką publicznością oraz jury. Grupa śpiewacza dostała dyplom uczestnictwa w konkursie, natomiast Hania Bieda zdobyła I miejsce w kategorii solistów. Na skrzypcach zagrała również Gabrysia Młynarczyk. Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.
Niektóre zdjęcia zostały pobrane ze strony: Gmina Limanowa - bliżej Ciebie | Facebook
M. Homa
28
Święta tuż, tuż...
- 4
Grudzień to niezwykły czas, który napawa każdego magiczną atmosferą. Napięcie związane z nadchodzącymi świętami udziela się niemal każdemu. Wystawy sklepowe, ogrody przed domami, okna – wszystko nabiera świątecznego nastroju. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przygotowują się do świąt; tworzą dekoracje świąteczne, stroiki, uczą się kolęd ,czytają wiersze i opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej, oglądają filmy przedstawiające zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Wielką radość sprawiło dzieciom przygotowanie pierniczków, których zapach unosił się po całej szkole i przypominał, że święta są tuż, tuż. Dzieci ze świetlicy życzą wszystkim zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Dzień Czystego Powietrza
- 3
14 listopada to Dzień Czystego Powietrza. Obchodzony jest on w naszym kraju od 2005 roku, aby zwrócić szczególną uwagę na niską emisję czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów domów jednorodzinnych. Jest ona bardzo szkodliwa dla zdrowia każdego człowieka, a w szczególności dla dzieci i osób starszych. Również uczniowie naszej szkoły realizując projekt Edukacyjnej Sieci Antysmogowej wzięli udział w akcji Dnia Czystego Powietrza. Na lekcjach przyrody i godzinach wychowawczych uczniowie poznawali przyczyny zanieczyszczeń atmosfery oraz ich wpływ na zdrowie. Z kolei na świetlicy szkolnej przeprowadzali ciekawe doświadczenia smogowe (smog w butelce, smogowa kula), oglądali filmy ,,Co wisi w powietrzu”, ,,Jak powstaje smog” oraz ,,walczyli ze smogiem” w grze interaktywnej. W naszej szkole rośnie pokolenie młodych ludzi, którzy są świadomi, że o czystość powietrza należy dbać 365 dni w roku, w każdym zakątku naszego kraju i może to czynić każdy z nas.
Archiwum Aktualności