Aktualności

      • Zapisy na dyżur wakacyjny do oddziału przedszkolnego dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi

      • Informujemy, że trwają zapisy na dyżur wakacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Starej Wsi. W tym roku nasza placówka pełni dyżur w miesiącu sierpniu, natomiast w miesiącu lipcu dyżur pełni Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi. Zapisy na dyżur w naszej szkole trwają do 19 czerwca. Wnioski dostępne są w sekretariacie szkoły. 

        • Wykład na temat powstania styczniowego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi
          • Wykład na temat powstania styczniowego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi

          • 19 stycznia 2023 roku uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami wzięli udział w wykładzie pt. „160. rocznica wybuchu powstania - udział mieszkańców Ziemi Limanowskiej w Powstaniu Styczniowym w 1863 r." zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi.

            Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki, który powitał zebranych i przedstawił prowadzącą wykład, panią Katarzynę Drożdż -  autorkę kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych publikowanych m. in. w „Almanachu Limanowskim”.

            Następnie głos zabrała Katarzyna Drożdż. Na początku omówiła przyczyny i skutki powstania, a następnie przeszła do szczegółowych działań, które miały miejsce na Ziemi Limanowskiej. W jej rzeczowym, a zarazem bogatym w ciekawostki wykładzie znalazło się szereg informacji na temat przebiegu zrywu niepodległościowego na limanowszczyźnie. Ważnym punktem wykładu było przedstawienie tych, którzy wyruszyli z Ziemi Limanowskiej do powstania, a byli to przede wszystkim ludzie młodzi w wieku 18 – 20 lat, a niejednokrotnie osoby jeszcze młodsze.

            Na koniec spotkania pan Jacenty Musiał podziękował za przekazaną wiedzę. Jeszcze raz podkreślił, jak ważne jest poznawanie przeszłości, podtrzymywanie pamięci o ważnych rocznicach historycznych, dotyczących zwłaszcza naszej małej lokalnej Ojczyzny i przekazywanie jej młodemu pokoleniu. Zachęcił również wszystkich uczniów do czytania książek. Zaprosił ich także do korzystania z księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.

            Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu. Zdobyte informacje niewątpliwie rozszerzyły ich wiedzę z lekcji szkolnych, a może też rozbudziały zainteresowania i skłoniły do samodzielnych poszukiwań na temat przeszłości ich Małej Ojczyzny.

          • Spotkanie z lekarzem

          • 13 stycznia na zajęciach świetlicowych gościliśmy bardzo ważnego gościa, panią Gabrielę Plaskotę - lekarza pediatrę. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie oraz propagowanie zachowań prozdrowotnych. Uczniowie poznali też ścieżkę edukacyjno – zawodową lekarza , specyfikę jego pracy oraz zapoznani zostali z podstawowym sprzętem lekarskim. Pani doktor badała chętne dzieci, sprawdzała gardła, słuchała bicia ich serc. Wielokrotnie podkreślała, że kocha swój zawód, a największą satysfakcję przynosi jej uśmiech pacjentów. Spotkanie wzbudziło ogromne zainteresowanie. W ramach podziękowania dzieci wręczyły pani doktor własnoręcznie zrobioną laurkę.                                                                        

            Dziękujemy Pani Gabrieli za ogrom przekazanej wiedzy. Życzymy samych sukcesów w pracy zawodowej.

          • Układ Słoneczny

          • Układ Słoneczny

            Uczniowie klasy 2 b  w ramach zajęć z edukacji przyrodniczej wykonali makiety Układu Słonecznego. Dzieci utrwaliły nazwy planet oraz kolejność ich występowania. Prace stanowiły podsumowanie tematów związanych z kosmosem, układem planet i występowaniem pór roku.

                                                                                                                                               M. Banach

          • Dyplom dla klasy 1A

          • Uczniowie klasy 1a otrzymali dyplom uczestnictwa w projekcie edukacyjnym "Akademia leśna. Jak tropić ślady zwierząt". Projekt ten został zorganizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie i realizacji ośmiu zajęć pierwszoklasiści dowiedzieli się: „Jak być dobrym przyjacielem?”, „Jak się uczyć koncentracji uwagi?”. Odpowiedzieli sobie na pytania: „Czy grzyby rosną tylko w lesie?”, „ Czy istnieją drzewa starsze od dinozaurów?”, „Dlaczego buk ma gładką, a dąb spękaną korę?”, „Jak tropić zwierzęta?”, „Czy misia można spotkać w lesie?” oraz „Czy ptaki maja zęby?”.

            Dzięki uczestniczeniu w tych zajęciach poszerzyli swoja wiedzę o otaczającej przyrodzie.

                                                                                                                                                                         J. Ciągło

          • Czytam z klasą- I moduł- klasa 1a

          • Nowa galeria Czytam z klasą- I moduł- klasa 1a została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie klasy 1 a otrzymali potwierdzenie zakończenia realizacji I modułu „Podróże po Polsce” realizowanego w ramach innowacji pedagogicznej pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa.

            W czasie realizacji zadań dzieci wykonały lapbooki, uzupełniły Lekturniki oraz wykonały plakaty zachęcające do przeczytania książki Adama Bahdaja „Pilot i ja”.

                                                                                                                                                     J. Ciągło

             

        • Apel z okazji Bożego Narodzenia
          • Apel z okazji Bożego Narodzenia

          • Nowa galeria Apel z okazji Bożego Narodzenia została dodana do albumu fotograficznego

            W naszej szkole jak co roku odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W jego organizację - pod czujnym okiem Pani Wiesławy Boruty - włączyła się cała szkolna społeczność. Życzymy wszystkim, aby te Święta były spędzone w gronie rodziny, pięknie pachnącej choinki. Zdrowia, szczęścia na co dzień oraz uśmiechu i życzliwości.

        • Święty Mikołaj ma niejedno oblicze
          • Święty Mikołaj ma niejedno oblicze

          •         W tym dniu chodzi przede wszystkim o to, by obdarowywać się prezentami, które dają radość i wywołują uśmiech na twarzach obdarowanych. Tak właśnie klasa 8 obchodziła Dzień Świętego Mikołaja. Wspólną decyzją wszystkich uczniów postanowiliśmy obdarować się nawzajem wspólnie spędzonym czasem, dlatego podjęliśmy decyzję o wyjeździe do JumpMani w Nowym Sączu. Czas tam spędzony  dał nam nie tylko wiele radości, ale i stał się kolejnym miłym wspomnieniem z życia naszej klasy.

        • Sukcesy przedszkolaków
          • Sukcesy przedszkolaków

          • 15 grudnia przedszkolaki z grupy 0d wybrały się na konkurs kolęd i pastorałek "Gore Gwiazda Jezusowi w przedszkolach dziś...". Dzieci z ogromną przyjemnością wystąpiły przed szeroką publicznością oraz jury. Grupa śpiewacza dostała dyplom uczestnictwa w konkursie, natomiast Hania Bieda zdobyła I miejsce w kategorii solistów. Na skrzypcach zagrała również Gabrysia Młynarczyk. Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.

            Niektóre zdjęcia zostały pobrane ze strony: Gmina Limanowa - bliżej Ciebie | Facebook

            M. Homa

          • Święta tuż, tuż...

          • Grudzień  to niezwykły czas, który napawa każdego magiczną atmosferą. Napięcie związane z nadchodzącymi świętami udziela się niemal każdemu. Wystawy sklepowe, ogrody przed domami, okna – wszystko nabiera świątecznego nastroju. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej  przygotowują się do świąt; tworzą dekoracje świąteczne, stroiki, uczą się kolęd ,czytają wiersze i opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej, oglądają filmy przedstawiające zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Wielką radość  sprawiło dzieciom przygotowanie pierniczków, których zapach unosił się po całej szkole i przypominał, że święta są tuż, tuż.                     Dzieci ze świetlicy życzą wszystkim zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

          • Dzień Czystego Powietrza

          • 14 listopada to Dzień Czystego Powietrza. Obchodzony jest on w naszym kraju od 2005 roku, aby zwrócić szczególną uwagę na niską emisję czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów domów jednorodzinnych. Jest ona bardzo szkodliwa dla zdrowia każdego człowieka, a w szczególności dla dzieci i osób starszych.  Również uczniowie naszej szkoły realizując projekt Edukacyjnej Sieci Antysmogowej wzięli udział w akcji Dnia Czystego Powietrza. Na lekcjach  przyrody i godzinach wychowawczych uczniowie poznawali przyczyny zanieczyszczeń atmosfery oraz ich wpływ na zdrowie. Z kolei na świetlicy szkolnej przeprowadzali ciekawe doświadczenia smogowe (smog w butelce, smogowa kula), oglądali filmy ,,Co wisi w powietrzu”, ,,Jak powstaje smog” oraz ,,walczyli ze smogiem” w grze interaktywnej. W naszej szkole rośnie pokolenie  młodych ludzi, którzy są świadomi, że o czystość powietrza należy dbać 365 dni w roku, w każdym zakątku naszego kraju i może to czynić każdy z nas.

          • ESA

          • Nasza szkoła przystąpiła do  Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA). To program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jest to unikalne przedsięwzięcie na skalę europejską, które łączy ze sobą dwa ważne obszary: edukację ekologiczną i cyfrową. Na budynku szkoły, obok głównego wejścia, zainstalowany został miernik jakości powietrza, który stale monitoruje poziom jego zanieczyszczenia. Wyniki pomiarów są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu miernika. Jest to informacja nie tylko dla nauczycieli, uczniów i odprowadzających dzieci do szkoły rodziców, ale również dla całej społeczności lokalnej – każdy może śledzić pomiary i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy jego najbliższej okolicy. Dane pomiarowe prezentowane są również na stronie internetowej : https://esa.nask.pl/szkola/id/1785 .

            W ramach projektu ESA w naszej szkole podejmowane są liczne działania edukacyjne. W trakcie zajęć, spotkań i warsztatów uczniowie uzyskują informacje na temat smogu i jego konsekwencji zdrowotnych, a także wskazówki, co każdy z nas może zrobić, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

          • EKO Festiwal

          • W piątek 9 grudnia 2022 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Limanowej odbyło się wydarzenie, skierowane do dzieci limanowskich szkół podstawowych.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV, V, VI i VIII wraz z opiekunami – dyrektorem szkoły p. Markiem Twarogiem i wychowawczynią klasy VI p. Wiolettą Kurek.

            Głównym tematem imprezy było poszerzenie wiedzy ekologicznej wśród uczniów oraz wykształcenie właściwych postaw proekologicznych Impreza odbyła się w ramach realizacji projektu ,,LIFE- IP EKOMAŁOPOLSKA - Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii w Województwie Małopolskim’’.

            W ramach tego wydarzenia uczniowie mogli zobaczyć spektakl ekologiczny, jak i uczestniczyć w krótkiej prelekcji tematycznej.  Podczas spotkania poruszono problemy naszej planety: emisję zanieczyszczeń, smogu (przyczyn powstawania, skutków występowania), a także sposobów zapobiegania tym zjawiskom,. Było to niezwykle cenne pozwoliło im jeszcze lepiej uświadomić sobie, jak istotne są dla środowiska  zmiany klimatyczne i jak ważną rolę odgrywa w nich człowiek.

             

          • Spektakl ekologiczny "Cztery pory roku"

          • Nowa galeria Spektakl ekologiczny "Cztery pory roku" została dodana do albumu fotograficznego

            Spektakl ekologiczny „Cztery pory roku”

             

            Uczniowie klas 1-3 w dniu 09.12.2022 r. zobaczyli spektakl o charakterze interaktywnym pn. „Cztery pory roku”. W trakcie przedstawienia dzieci mały do wykonania szereg zadań, które ułatwiły im przyswojenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Wspólnie z bohaterami spektaklu rozwiązywali łamigłówki, śpiewali piosenki i segregowali odpady.

            Tematyką spektaklu była:

            • Niska emisja, smog (przyczyny powstawania, skutki występowania), a także sposoby zapobiegania tym zjawiskom.

            • Segregacja odpadów - jak istotna jest dla środowiska i jakie są jej zasady.

            • Zmiany klimatyczne - ich geneza i negatywny wpływ na przyrodę (np. niedźwiedź nie może zapaść w sen zimowy, pszczoła nie ma kwiatków do zapylania itp.)

                                                                                                                                

          • Laureatki konkursu artystycznego pn. "Małe szczęście w domu"

          • Nowa galeria Laureatki konkursu artystycznego pn. "Małe szczęście w domu" została dodana do albumu fotograficznego

            Laureatki konkursu artystycznego pn. „Małe szczęście w domu”

            12 grudnia 2022 roku  Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, dyrektor PCPR – Monika Nawalaniec oraz zastępca dyrektora  PCPR – Wanda Marek wręczyli nagrody laureatom konkursu artystycznego pn. „Małe szczęście w domu” zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.

            Uczestnicy konkursu nadesłali 264 prace plastyczne, spośród których Komisja Konkursowa wyłoniła trzynastu zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych oraz przyznała sześć wyróżnień

            W kategorii (klas I – III Szkoły Podstawowej) prace wykonane przez uczennice klasy 1 „a” zostały nagrodzone.

            Zdobyłu następujące miejsca:

            1 miejsce - Lena Bielska - klasa 1 "a"

            2 miejsce - Eliza Kita - klasa 1 "a".

                                                                                                                                                                      Jolanta Ciągło

             

          • Co jedzono na dworze królewskim?

          • 8 grudnia klasa II b zrealizowała kolejne zajęcia „ Co jedzono na dworze królewskim?” w ramach projektu „ Mali odkrywcy. Jak zapisać się w historii świata?”. Uczniowie  dowiedzieli się z jakich produktów  składały się posiłki  podawane na dworze króla Władysława Jagiełły. Obejrzeli staropolskie książki kucharskie oraz przykładowe rachunki za zakup produktów do kuchni królewskiej.   Młodzi historycy dowiedzieli się również, w którym wieku i  z jakiego kraju  pochodzą produkty, takie jak: kukurydza, kapusta włoska, lody czy kakao.  W ramach podsumowania zajęć  dzieci przygotowały kolaż  ilustrujący   produkty żywnościowe znane w średniowieczu i współcześnie.  To była interesująca lekcja historii.

                                                                                                                             M. Banach

        • Cyrk SZOK
          • Cyrk SZOK

          • Przedszkolaki oraz uczniowie w środę  obejrzały przedstawienie ukraińskiego cyrku „Szok”. W czasie  występu mieliśmy  okazję podziwiać  sztuczki cyrkowe, a także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Oglądaliśmy tresowane zwierzątka, popisy akrobatyczne, zabawy obręczami.  Na gorący aplauz zasłużyły nasze koleżanki, które  świetnie radziły  sobie z obręczami hula – hop. Było dużo śmiechu i zabawy.

            M. Homa

          • Mikołaj w przedszkolu

          • 6 grudnia do grzecznych dzieci przyszedł Święty Mikołaj. Radość i uśmiech gościły na twarzach wszystkich (nawet dorosłych) :)

             

            M. Homa

          • MIKOŁAJKI KLASY V

          • Wybór prezentu na mikołajki bywa trudny. W szczególności, że upominek powinien być zazwyczaj symboliczny, niedrogi, a jednocześnie dający radość. Co ucieszy chłopaka, a co dziewczynkę?

            Uczniowie klasy V postanowili w tym roku obdarować się prezentem w postaci wyjazdu do kina ,,Klaps” w Limanowej na film ,,Bella i Sebastian. Nowe pokolenie”, który opowiada o przyjaźni małego chłopca z psem . Film oczarował ich niezwykłymi zdjęciami, przejmującą akcją, ale przede wszystkim historią, która wzrusza i uczy. W ramach klasowych mikołajek odwiedzili też Bibliotekę Miejską .Uczniowie uczestniczyli  w zajęciach  z wykorzystaniem ,,Kości opowieści –Story Cubes”. Spotkanie to dostarczyło piątoklasistom wiele radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni.

        • Wicemistrzowie Województwa Małopolskiego w unihokeju chłopców
          • Wicemistrzowie Województwa Małopolskiego w unihokeju chłopców

          •          W dniu 1 grudnia 2022r. na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Targu odbyły się kolejne zawody w randze Mistrzostw Małopolski w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w unihokeju chłopców.

             Na zawody przyjechało 8 drużyn: SP 11 Nowy Targ, SP 2 Stara Wieś, SP 8 Oświęcim, SP Sucha, SP 3 Trzebinia, SP Łososina Dolna, ZSP 5 Nowy Sącz, SP Bolechowice. Rozgrywki rozpoczęły się od rywalizacji w grupach w systemie gry "każdy z każdym". Zwycięstwo w grupach wywalczyły reprezentanci Nowego Targu i Starej Wsi. W półfinale Nowy Targ pokonał Oświęcim po rzutach karnych 2:0. Drugi półfinał zwyciężyła drużyna ze Starej Wsi pokonując Suchą również w karnych 2:1. W finale nasza reprezentacja przegrała z reprezentacją z Nowego Targu, a tym samym zdobywając tytuł wicemistrza województwa małopolskiego w unihokeju chłopców.

             Skład  reprezentacji:

            Tomasz Wyżycki ,

            Krystian Gwiżdż,

            Michał Włodarczyk,

            Kacper Pałka,

            Bartłmiej Gawlik,

            Bartłomiej Mikołajczyk,

            Kacper Włodarczyk,

            Miłosz Chudy.

             Zwycięskie drużyny dekorowali Karol Skrzypiec - Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Stanisław Mrowca - Wiceprezes Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie oraz Tadeusz Watycha - Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

            Gratulujemy sukcesu.

        • Finał akcji MOTOMIKOŁAJE
          • Finał akcji MOTOMIKOŁAJE

          • 2 grudnia 2022 naszą szkołę odwiedzili niesamowici goście... Pomocnicy Mikołaja na motorach!

            Bardzo serdecznie dziękujemy za tak liczne włączenie się do akcji. Mikołaje byli zaskoczeni, że udało się zebrać tak dużą ilość zabawek.

            Dzięki przedszkolakom, uczniom oraz rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły dzieci ze szpitali i domów dziecka mogły poczuć świąteczną atmosferę.

            Poniżej link do relacji z wydarzenia :)

            https://youtu.be/Tq0k4ZJu_HE

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

             

            M. Homa

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum...