Język polski nie jest tylko jednym z symboli narodowych, ale i naszym skarbem. 21 lutego po raz kolejny wiec obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który miał nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty, dbamy również o tożsamość kulturową. Ten dzień był okazją, by po raz kolejny uświadomić sobie, że nasza mowa świadczy o nas i to właśnie my mamy wielki wpływ na rozwój naszego języka.
W ostatnich dniach na lekcjach języka polskiego, terapii, zajęciach świetlicowych, bibliotecznych czy teatralnych staraliśmy się rzetelnie przygotować do tego święta. Mając cały czas na względzie prawdę o tym, że „ jestem tym, co mówię”, staraliśmy się odkryć, co naszą mowę zanieczyszcza. Sięgając do różnych źródeł, przyglądaliśmy się też, jak rozwijał się nasz język przez pokolenia. Pracy było sporo, bo musieliśmy się zastanowić wraz z prof. Miodkiem: „O co kaman?”😊. Wyniki naszych zmagań widzimy dziś m.in. na gazetkach, na których pojawiły się niektóre zawiłości naszego języka, łamańce językowe, a także słowa, które chcemy ocalić od zapomnienia.
Uczniowie każdej z klas opracowali również zabawne rymowanki zachęcające do dbania o piękno i poprawność naszego języka, a w bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę „Książek, które łączą pokolenia”, będącej propozycją utworów poetyckich, które znają dzieci, rodzice i dziadkowie.
W związku z tym, że co roku językoznawcy Uniwersytetu Warszawskiego wybierają najpopularniejsze słowo roku, my również postanowiliśmy przekonać się, jakie polskie słowo uczniowie naszej szkoły uważają za najpiękniejsze. W tym celu przeprowadziliśmy sondę. Mimo iż nie udało się wyłonić faworyta, to jednak zadanie to tylko potwierdziło, jak bogaty i piękny jest nasz język. Wśród słów, które proponowaliście, znalazły się : „miłość”, „serce”, „dobro”, „ojczyzna”, „Rzeczpospolita”, „niepodległość”, „zwycięstwo”, „armia”. Wskazaliście również : „pasję”, „kadzidło”, „jaśmin”, „pianino” czy przymiotnik - „niesamowity”. Wśród najpiękniejszych słów pojawiły się także zwroty grzecznościowe … co nas bardzo cieszy. Cóż, wśród ankietowanych nie zabrakło także miłośników stołówki szkolnej, którzy wymienili: „pierogi”, „bigos”, „kremówkę”, „pasztet”, „majonez” i … „syfon”?!? Ankieta wyraźnie pokazała, że w naszej szkole są sami MISTRZOWIE JĘZYKA!!! 😊
A skoro już o nich mowa, trzeba wspomnieć, że w każdej z klas panie polonistki przeprowadziły turnieje wiedzy na temat naszego języka ojczystego.
Mistrzami Języka zostali:
Kl. IV – Anna Koza
Kl. V – Stanisław Górka
Kl. VI – Fryderyk Pachut
Kl. VIII – Magdalena Król
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do systematycznego treningu swojej sprawności językowej, bo przecież „granice naszego języka wyznaczają granice naszego świata”.
Historia Polski pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, zakazem mówienia, pisania, nauczania, a nawet modlenia się w języku ojczystym, dlatego tym bardziej szanujmy nasze językowe dziedzictwo i dbajmy o to, by nasza mowa była piękna i czysta.
Organizacja szkolnego Dnia Języka Ojczystego:
p. Wioletta Kurek
p. Dorota Sewielska
p. Marzena Piórkowska