• Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          •      Zakończenie roku szkolnego to dla wszystkich uczniów długo oczekiwany czas i szczególnie radosny, bo rozpoczynający dwumiesięczny beztroski odpoczynek i rozrywkę.

            W tym dniu, 24 czerwca 2022 roku, nasza szkoła zgromadziła nie tylko uczniów i nauczycieli, lecz także wielu rodziców, a przede wszystkim zacnych gości w osobach: Pani Iwony Wojak-Ćwik – Radnej Gminy Limanowa, Pana Jacentego Musiała – Dyrektora Publicznej Biblioteki w Starej Wsi oraz Pani Joanny Krajewskiej-Pachut – przewodniczącej Rady Rodziców.

            Przybyłych gości i całą społeczność szkolną przywitał bardzo serdecznie Dyrektor szkoły Pan Marek Twaróg.

            Uroczystość zakończenia roku poprzedziła podniosła msza św. koncelebrowana przez księdza Prymicjanta Jana Liszkę, byłego absolwenta naszej szkoły, w asyście naszego katechety księdza Roberta Dudy.

            Po mszy św. głos zabrał Pan Dyrektor, który, nawiązując do przewodniej myśli dzisiejszej uroczystości - "Tam, gdzie warto dotrzeć, nie ma drogi na skróty", podkreślił niezwykle ważną rolę solidnej nauki i uczciwej pracy w życiu człowieka oraz wytrwałego dążenia do celu już od najmłodszych lat.

            Po przemówieniu Pana Dyrektora wystąpiła klasa ósma, która wraz z wychowawcą Panią Barbarą Frączek przygotowała część artystyczną.

            Nie zabrakło w niej słów podziękowań dla grona pedagogicznego za wieloletnią pracę i trud włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia, za wpajanie pożądanych wartości oraz niezwykłą cierpliwość i wyrozumiałość. Nie zabrakło także humorystycznych obrazków z życia klasy i szkoły. Teksty mówione urozmaicono muzycznymi akcentami, które u wielu słuchaczy wywołały wzruszenie.

            Atmosfera zrobiła się jeszcze bardziej nostalgiczna, gdy przyszedł czas pożegnania absolwentów przez klasę siódmą, która pod kierunkiem wychowawcy Pani Wiesławy Boruty przygotowała garść wspomnień i dobrych życzeń na dalszą drogę. Całość uświetnił występ solowy ucznia tej klasy, Tomasza Wyżyckiego, który wykonał na klarnecie popularny utwór "Polka Dziadek".

            Miłym akcentem na zakończenie roku szkolnego były również podziękowania ze strony Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pani Wiesławy Halat dla dyrekcji i grona pedagogicznego oraz pracowników obsługi za całoroczne zmagania dydaktyczno-wychowawcze.

            Po występach artystycznych przystąpiono do oficjalnego rozdania świadectw i nagród dla uczniów za ich wysiłek włożony w zdobywanie wiedzy. Świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców otrzymało 18 uczniów klas IV-VIII bezpośrednio z rąk Pana Dyrektora oraz obecnych gości: Pani Wojak-Ćwik i Pani Krajewskiej-Pachut.

            Ostatnie zdanie należało do Pana Dyrektora, który podziękował wszystkim za udział w uroczystości i życzył uczniom bezpiecznych i radosnych wakacji.

             

                                                                                                                            B. Frączek

        • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu

          • W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku  odbyło się 24 czerwca. Zakończenie było wyjątkowe. W tym dniu żegnaliśmy  dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Rozpoczynały one edukację jako 3-latki i przeszły cały czteroletni tryb edukacyjny w placówce. Przez cztery lata śledziliśmy ich postępy, widzieliśmy jak rosły i się rozwijały. Młodsze przedszkolaki również zaczynają wakacje. Życzymy im samych wspaniałych dni!

             

            M. Homa

        • IV Dzień Profilaktyki
          • IV Dzień Profilaktyki

          • 22 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbył się już IV Dzień Profilaktyki. Na korytarzu zebrali się uczniowie klas IV – VIII i nauczyciele.

            Pierszym punktem było szkolenie z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przeprowadzone przez strażaków z OSP w Starej Wsi. Jesteśmy niezwykle wdzięczni Panom za ich profesjonalne podejście do tematu, zaangażowanie i poświęcony czas. Oczywiście wszyscy uczniowie po części teoretycznej przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Swoich sił próbowali także nauczyciele, bo nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji się znajdziemy i czy ta umiejętność nie uratuje komuś życia.

            W drugiej części uczniowie poznali zagrożenia, które wiążą się z internetem, ze smartfonem, czyli z przedmiotem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Następnie uczniowie obejrzeli film na temat bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji.

            Trzecią częścią naszego spotkania było wykonanie w klasach piramidy żywieniowej. Następnie uczniowie poznali najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez młodzież (ale nie tylko). W przedostatniej części skupiliśmy się na dobrych manierach i na błędach, które wciąż w naszej szkole są popełniane i świadczą, że nie wszystkie zasady dobrych manier na naszym szkolnym podwrórku są stosowane.

            Po tej części nastąpiło podsumowanie konkursów i wręczenie nagród przez Dyrektora Szkoły.

            1. Za osiągnięcia w konkursie wiedzy na temat dobrych manier:

            I miejsce w kategorii klasy młodszej – Kacper Cieślicki, kl. IV

            II miejsce w kategorii młodszej – Kacper Król i Maksymilian Król, kl. IV

            I miejsce w kategorii starszej – Zuzanna Ryś, kl. VII

            II miejsce w kategorii starszej – Mikołaj Twaróg, kl. V

            III miejsce w kategorii starszej – Paulina Setlak i Paweł Pociecha

            2. Tytuł „Mistrzyni dobrych manier” –uzyskała uczennica klasy V – Julia Biernat

            Tytuł „Mistrza dobrych manier” – uzyskał uczeń klasy V – Marcel Chudy.

            3. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji z „Tygodnia dobrych manier” tytuł „Mistrzowie dobrych manier” – uzyskali uczniowie klasy IV.

            4. Najładniej wykonana piramida żywieniowa według jury została wykonana (znów) przez uczniów klasy IV.

            Po podsumowaniu konkursów uczniowie wzięli jeszcze udział w „wybijaniu” rytmu wolnych serc, czyli serc wolnych od uzależnień, od przemocy, serc czystych. Po tej części słodki upominek otrzmali wszyscy uczniowie zgromadzeni na naszym IV Dniu Profilaktyki.

            Mamy nadzieję, że chociaż część poruszonych tematów zostanie w głowach (i sercach) uczestników naszego spotkania.

            Dziękujemy BARDZO Radzie Rodziców za ufundowanie nagród za konkurencje związane z tygodniem dobrych manier oraz Dyrektorowi za ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników naszego Dnia Profilaktyki.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którym dzisiaj chciało się przyjśc do szkoły i włączyć w działania. Wiele rzeczy absolutnie nie udałoby się zrobić, gdyby nie zaangażowanie wychowawców klas, za co również bardzo serdecznie dziękujemy.

            Organizatorzy: D. Sewielska, M. Młynarczyk

        • Tydzień dobrych manier
          • Tydzień dobrych manier

          • W dniach 7 – 14 czerwca w naszej szkole odbył się „Tydzień dobrych manier”. Na każdy dzień tygodnia zaplanowane zostały inne działania.

            Uczniowie obejrzeli filmy dotyczące poprawnych zachowań w różnych miejscach i sytuacjach, układali wierszyki o grzeczności, uczyli się do siebie mówić miłe rzeczy (co nie zawsze dla uczniów było prostym zadaniem), rysowali plakaty dotyczące uprzejmosci i układali kodeks kulturalnego ucznia. Większość prac uczniów została umieszczona na gazetce na korytarzu szkolnym, a potem może wróci do poszczególnych klas, by w przyszłym roku szkolnym też przypominać, jak powinien poprawnie zachowywac się każdy uczeń.

            Zadaniem uczniów każdej z klas było też przygotowanie zabaw ruchowych dla siebie i innych na trzy kolejne przerwy w wyznaczonym dniu. Zabawy były naprawdę ładnie przygotowane, a inni świetnie się przy tym bawili. W końcu nie były to przerwy, podczas których ktoś się nudził, czy wymyślał, jak by tu niepostrzeżenie skorzystać z telefonu, ale był to czas dobrej zabawy i ruchu, tak potrzebnego do prawidłowego rozwoju.

            Na zakończenie tygodnia dobrych manier odbył się jeszcze konkurs wiedzy. Każde z działań podejmowanych przez uczniów było oceniane. Ocenie podlegało także zaangażowanie uczniów, dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych, postawy wobec innych. Skoro działania podlegały ocenie, to przyjdzie tez czas na nagrodzenie najlepszych. Odbędzie się to 22 czerwca, w IV Dniu Profilaktyki. Wtedy wyłonimy naszych szkolnych „Mistrzów dobrych manier”, ale też nagrodzimy „Mistrza” i „Mistrzynię dobrych manier”.

            Trzeba podkreślić, że żadne z działań nie udałoby się, gdyby nie pełne zaangażowanie wszystkich wychowawców, za co BARDZO serdecznie dziękujemy! Dziękujemy też wszystkim uczniom za włączenie się do działań. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście.

            Organizatorzy: D. Sewielska, M. Młynarczyk

        • Konkurs plastyczny.
          • Konkurs plastyczny.

          • Uczniowie klasy I a brali udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Na początku była miłość - moja rodzina". W nagrodę  otrzymali dyplomy oraz pięknie wydaną bajkę. Gratulujemy!!!

            Beata Kuna

        • Malujemy!
          • Malujemy!

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy Ia brali udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Kreatywne Prace Plastyczne". Celem projektu było zaspokojenie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwolenie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne. Projekt składał się z 9 zadań. Każde zadanie polegało na realizowaniu zajęć plastycznych w oparciu o pomysły zaczerpnięte z bloga "Kreatywne Prace Plastyczne". Prace dzieci były eksponowane na korytarzu szkoły oraz na stronie kreatywnych prac. Po zakończeniu projektu uczniowie otrzymali piękne, kolorowe dyplomy.

                                                                                                         Beata Kuna

        • Dzień Przyrodnika  i Matematyka.
          • Dzień Przyrodnika  i Matematyka.

          •      Kolejny już raz w naszej szkole odbył się dzień poświęcony królowej nauk oraz popularyzacji nauk przyrodniczych. W ramach zaplanowanych działań odbyły się pokazy chemiczne i fizyczne, różne gry matematyczne między innymi rebusy, bloksy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i wyznaczanie liczy Pi (Ludolfina). Model budowy ciała człowieka też wzbudzał zaciekawienie zwłaszcza młodszych uczniów.

                Świetnie bawiła się młodzież w trakcie rozgrywek Turnieju Wiedzy Przyrodniczo - Matematycznej.  Zwycięzcami zostali: Bieda Mateusz kl.8 - I miejsce, Gawlik Bartłomiej kl.7 - II miejsce, Ryś Zuzanna kl.8 - III miejsce. Wszystkim zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom - Konradowi, Mikołajowi, Pawłowi i Frankowi: GRATULUJEMY! Wszystkie działania odbywające się w czasie tej szkolnej imprezy były poświęcone również podsumowaniu zrealizowanego w naszej szkole projektu "Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów Gminy Limanowa".                                                                                                     

            Zespół Nauczycieli Przedmiotów Matematyczno -Przyrodniczych.

        • Grupa 0c i 0d w ZOO
          • Grupa 0c i 0d w ZOO

          • 20 czerwca nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do ZOO w Krakowie. Jej celem było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt, obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą oraz integracja dzieci z dwóch grup. 

            Dziękujemy bardzo rodzicom za pomoc.

            Zapraszamy do obejrzenia filmiku z dnia pełnego wrażeń i uśmiechów! :)

            https://youtu.be/t8JrYx3lig4

             

            M. Homa

          • Osiągnięcia w Ogólnopolskim Konkursie Zuch

          • W maju uczniowie klas 1-3 brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Zuch z języka polskiego i matematyki – edycja roczna. Uczniowie pisali test sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej ( 1156 uczestników ) i matematycznej ( 1725 uczestników) . Tytuł laureata zdobyli:

            Filip Wyżycki, kl.1b  - laureat Konkursu Zuch z j. polskiego ( 7 miejsce )  oraz matematyki (8 miejsce)

            Alicja Filipiak, kl.1b – laureat Konkursu Zuch z matematyki (15 miejsce )

            Patrycja Pałka, kl.1b – laureat Konkursu Zuch z matematyki (15 miejsce )

            Dyplom uznania za udział  Ogólnopolskim Konkursie Zuch z matematyki otrzymali:

            Zyta Biernat, Kornelia Wnękowicz oraz Zuzanna Włodarczyk.

            Uczniów do konkursu  przygotowała pani Marzena Banach.

             

                                                                                          

             

        • Pierwszaki czytają!
          • Pierwszaki czytają!

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy Ia brali udział w innowacji pedagogicznej "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki". Innowacja miała zachęcić dzieci do czytania książek. Projekt skorelował czytanie określonej lektury ze zgłębieniem wiedzy na temat cech i kompetencji zawodowych bohaterów w niej występujących. Zadania były podzielone na trzy moduły. W każdym module uczniowie czytali wybraną lekturę i wykonywali zadania z nią związane. Projekt przyniósł dzieciom dużo radości i zabawy.

          • Leśna ścieżka

          •  

                           15 czerwca klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami wybrały się do Rożnowa. Uczniowie przeszli ścieżkę leśną i uczestniczyli w edukacyjnych zabawach. Na zakończenie upiekliśmy pyszne kiełbaski i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

             

             

        • Wycieczka klas 4 i 5
          • Wycieczka klas 4 i 5

          • 15 czerwca uczniowie klas 4 i 5 wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Krakowa.

            Ten pełen wrażeń dzień rozpoczęliśmy w Galerii Malarstwa w Sukiennicach, gdzie podczas dwugodzinnych warsztatów pt.: „ALFABET MISTRZÓW” zgłębiliśmy tajniki
            i sztuczki mistrzów pędzla, nie zapominając o dobrej zabawie. Było to
            aktywne i bardzo niestandardowe zwiedzanie największej w Polsce, stałej ekspozycji dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Podczas zajęć nie tylko wysłuchaliśmy opowieści przewodnika o artystach i ich dziełach, ale także otrzymaliśmy zadania do rozwiązania, które pomogły utrwalić zdobytą wiedzę i pozwoliły lepiej zgłębić świat sztuki. Atrakcyjna forma zwiedzania zachęciła do działania i sprawiła, że nikt się nie nudził.

            Następnie udaliśmy się do siedziby „Grupy Aktywni”, gdzie uczestniczyliśmy
            w trzygodzinnych zajęciach „KRÓLESTWO ZWIERZĄT”.
            Warsztaty miały na celu praktyczne, połączone z zabawą poszerzenie wiedzy o naszej planecie, skupiając się na żyjących obok nas zwierzętach. Zadania edukacyjne realizowane w grupach uporządkowały wiedzę na temat kontynentów i przystosowania się wybranych gatunków zwierząt do panujących na nich warunków życia. Sprawdziliśmy też, które zwierzaki znamy lepiej, a które warto byłoby poznać bliżej i dlaczego. Tworząc samodzielnie kontynenty uświadomiliśmy sobie, jak różnorodny i bogaty jest jeszcze świat zwierząt i dlaczego  warto o niego dbać.

            Tego dnia nie brakło też czasu na zakup pamiątek czy spacer zabytkowymi uliczkami Krakowa. Bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów, długo jeszcze mając
            w pamięci ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy.

            Wioletta Kurek, Małgorzata Opiela

          • Lista kandydatów przyjętych w postepowaniu uzupełniającym do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023

          •  

             

            1. Dawid Ślazyk

             

             

             

             

             

                                                                            Skład Komisji Rekrutacyjnej:

                                                                                   Przewodniczący: Elżbieta Daniel

                                                                         Członkowie: Jolanta Ciągło

                                                                                                                                    Marzena Banach

          • Motylki w stadninie koni

          • Nowa galeria Motylki w stadninie koni została dodana do albumu fotograficznego

             

            "Czy to nie przyjemne, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy?" pytała Ania z Zielonego Wzgórza. Po ostatnich doświadczeniach grupy możemy powiedzieć to samo!

            9 czerwca 2022r. razem z dziećmi z grupy 0c i ich rodzicami wybraliśmy się do stadniny koni (Stajnia Majerz). Zaprosiła nas tam Zosia wraz z mamą, Panią Iwoną Wojak Ćwik.

            Dzieci mogły pogłaskać konie, podziwiać ich piękno. Na dodatek mogły wsiąść na konia i odbyć swoją dla niektórych - pierwszą jazdę pod czujnym okiem Pani instruktor.

            Zabawa była wspaniała i nawet te dzieci, które bały się koni odważyły się pogłaskać te piękne zwierzęta. Po wizycie w stadninie przyszedł czas na grilla. Był też czas na zabawę i drobne szaleństwa :)

            Rozeszliśmy się do domów pełni wrażeń.

            DZIĘKUJEMY Pani Iwonce i Zosi za ciepłe przyjęcie, moc atrakcji i świetną zabawę. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki zajęciom poznaliśmy nowe rzeczy i wciąż odkrywamy piękno świata.

            Opiekun grupy M. Homa

        • Sprintem do maratonu! - certyfikat dla grupy 0c
          • Sprintem do maratonu! - certyfikat dla grupy 0c

          • 9 czerwca przedszkolaki z grupy 0c wzięły udział w VIII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków - Sprintem do maratonu. Celem wydarzenia była promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz kształtowanie u przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w dorosłym życiu.

            M. Homa

          • Wycieczka starszaków do Skansenu w Laskowej

          • Zapraszam do oglądniecia galerii zdjęć z wizyty oddziału 0d w Skansenie na warsztatach edukacyjnych "Czerpiemy wodę dla mamy". Dzieci podczas zajęć poznawały wygląd dawnych gospodarstw domowych, poznawały ciekawostki na temat życia rodzin kiedy to nie było jeszcze prądu, dostępnej wody, jadło się z jednej miski drewnianymi łyżkami, o czym bardzo ciekawie opowiadała Pani prowadząca. Podczas warsztatów dzieci zbierały kwiaty, które później posłużyły do stworzenia pachnących mydełek dla mamy. Brały także udział w dawnych zabawach i zawodach. Zostały bardzo miło ugoszczone i poczęstowane słodkimi racuchami i zupą pomidorową. Wszysy zgodnie stwierdzili, że chętnie tu jeszcze wrócą, być można na inny rodzaj warsztatów i słodkości!

          • Wycieczka do lasu

          • 3 czerwca członkowie Koła Przyrodniczo-Ekologicznego wraz z opiekunami brali udział w bardzo ciekawej wycieczce  po leśnej ścieżce przyrodniczej ,,Ostra’’. Przewodnikiem i zarazem prowadzącym zajęcia był leśniczy pan Paweł Twaróg. Poruszane przez niego zagadnienia dotyczyły:

            • struktury i funkcjonowania ekosystemu leśnego (funkcje lasu , rola martwego drewna),
            • pracy leśnika (gospodarowanie zasobami leśnymi, hodowla lasu, nasiennictwo),
            • programu „Małej retencji górskiej”, jako przykładu ochrony i wzbogacania różnorodności biologicznej oraz ochrony przed powodzią,
            • lasów, jako dobra ogólnonarodowego.

            Wycieczka  upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Z pewnością w przyszłości  podobne wyjazdy w teren się powtórzą.