Po zakończeniu I okresu przychodzi czas na podsumowania, również te dotyczące czytania książek.
W minionym okresie uczniowie i pracownicy szkoły pożyczyli z naszej szkolnej biblioteki 4 264 książki, w tym 1 623 książki pożyczone zostały przez dzieci z oddziałów przedszkolnych i ich rodziców.
Spośród 108 dzieci z oddziałów przedszkolnych 62 pożycza książki w naszej bibliotece, co stanowi 57% wszystkich przedszkolaków. Najwięcej czytelników mamy w oddziale 0c (17 czytelników spośród 22 dzieci).
W szkole podstawowej w klasach I – VIII jest 214 uczniów, a 207 jest czytelnikami biblioteki, co stanowi 97% wszystkich uczniów. Z klas: I a, II b czytają wszyscy uczniowie. Najmniej czytelników jest w klasie V a (tylko 13 czytelników na 19 uczniów).
W oddziałach przedszkolnych najlepiej czytającą grupą okazał się zespół 0 c – prawie 35 przeczytanych książek na jedno dziecko. Drugie miejsce zajęły przedszkolaki z grupy 0 b, ale różnica w ilości przeczytanych książek jest bardzo duża – 13 przeczytanych książek na jedno dziecko.
W klasach starszych mistrzami zostali uczniowie z klasy I b – 31 przeczytanych książek na jednego ucznia. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy I a – 23 przeczytane książki na jednego ucznia, a trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy II b – 21 przeczytanych książek na jednego ucznia
Największą liczbę przeczytanych książek w oddziałach przedszkolnych ma dwóch uczniów z oddziału 0 c (186 i 166 przeczytanych książek), jedna dziewczynka z oddziału 0 b (96 książek) oraz dwoje dzieci z oddziału 0 a (80 i 74 przeczytane książki). Najlepszych czytelników w klasach starszych mamy w klasie I i II (133 i 119 przeczytanych książek).
Dla najlepszych czytelników i najlepiej czytających klas przygotowane zostały dyplomy i nagrody (książki i słodkości), które wręczył dyrektor, Pan Marek Twaróg. Przedszkolakom nagrody te zostały wręczone 19 lutego, podczas rozstrzygnięcia konkursu recytatorskiego. Uczniom klas I – III nagrody zostały wręczone podczas szkolnego apelu 17 lutego 2026 r.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że czytanie może sprawiać dużo radości. Jeżeli ktoś się jeszcze o tym nie przekonał, to zapraszam go do biblioteki. Mamy mnóstwo pięknych, mądrych, zabawnych… książek. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
D. Sewielska

